1. Kaj te je spodbudilo, da si se odločil za študij v tujini?

Za študij v tujini sem se odločil, ker sem si želel razširiti svoja obzorja in pridobiti izkušnje izven slovenskih. Študij v arabskem svetu je bila odbita ideja, za katero sem se brez pomisleka odločil, ko sem dobil potrditev o sprejemu. K odločitvi je predvsem pripomoglo dejstvo za ponujeno štipendijo, kjer ni krita le šolnina, ampak tudi bivanje, hrana ter mesečna žepnina.

  1. Kakšne so bile glavne prednosti študija v tujini v primerjavi s študijem v Sloveniji?

Študij v tujini ponuja številne prednosti. Prva je zagotovo izpostavljenost različnim načinom razmišljanja, saj na enem mestu srečaš ljudi iz različnih, po večini neevropskih  držav. Tudi učne metode se precej razlikujejo od naših v Sloveniji, saj spodbujajo h kritičnemu razmišljanju in večji prilagodljivosti. Manj je tudi učenja na pamet. Poleg tega sem imel priložnost navezati stike z ljudmi z vsega sveta, kar je obogatilo moje kulturno razumevanje in toleranco, dobil sem pa tudi nepalsko ime, saj sem se spoprijateljil z južnimi Azijci in se udeleževal njihovih dogodkov.

  1. Ali lahko deliš kakšno posebno izkušnjo ali dogodek, ki bi ga doma težko doživel?

V prvem letniku sem se veliko družil z enim Emiratčanom, ki je bil, tako kot veliko lokalcev, zelo premožen in to na prav poseben način. Večkrat sva šla v eno izmed njegovih hiš, ki je bila namenjena le njegovim mačkam. V veliki trinadstropni hiši z vrtom in fontano pri vhodu so tako živele le 3 dresirane muce in hišnik, ki je bolj kot za hišo, skrbel za muce. Bizarno, za nas, ampak ne tako neverjetno v Zalivu, vsaj sklepam tako.

  1. Kaj si najbolj pogrešal med študijem v tujini?

Med študijem v tujini sem najbolj pogrešal družino in določene mamine jedi, ker v tujini naše hrane ravno ne ponujajo. Iz nekega posebnega razloga pa sem začel poslušati tudi slovensko glasbo, ki je prej nisem. Bolj sem začel tudi ceniti slovenski jezik, ki ga prej nisem ravno maral in se ga nisem trudil uporabljati.

  1. Kako so tvoje izkušnje v tujini vplivale na tvoj pogled na Slovenijo in domači izobraževalni sistem?

Da je zelo lepa in varna in da sploh ne vemo oziroma se ne zavedamo kako čisto, lepo in urejeno državo imamo. Tega ne vidiš kot turist, ampak ko nekje živiš dolgo časa ti postane dokaj jasno, vsaj meni. Domač izobraževalni sistem pa ni dokaj drugačen od tujega, in sploh ko se pogovarjam s prijatelji, ki so ostali v Sloveniji ugotavljam, da res ni bistvenih razlik. Morda so na mojem faksu študentje bolj motivirani, tako da si obdan z bolj ambicioznimi ljudmi, kar indirektno vpliva tudi na tvoje ambicije in to kako preživljaš svoj prosti čas.

  1. Kakšen nasvet bi dal drugim mladim, ki razmišljajo o študiju v tujini?

Je vredno poskusiti, predvsem dandanes, ko je Slovenija zelo povezana s preostalim svetom. Študij v  tujini priporočam predvsem tistim, ki bi radi doživeli kulturno spremembo ter imajo radi izzive, ker kot rečeno kvalitetno izobrazbo lahko pridobite tudi v Sloveniji 😊